Miejski miód jest zdrowy.

Na dachu Centrum Usług Publicznych stoi pięć uli wykonanych ze zużytych bębnów od pralek. 6 czerwca br. w czasie uroczystego miodobrania mieszkańcy Opola sprawdzali jak smakuje miejski miód. Bogactwo smaku, które tak chwalili opolanie, potwierdzają wyniki analizy pyłkowej przeprowadzonej przez Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich przy Zakładzie Pszczelnictwa w Puławach.

Pyłek pod lupą

W wyniku analizy stwierdzono obecność aż 367 typów pyłku roślin nektarodajnych, w tym najwięcej w typie śliwy i kapustowatych. W miodzie obecne są także pyłki: klonu, kasztanowca, bluszcza pospolitego, wierzby, roślin astrowatych oraz typ mniszka. „Cieszę się, że wyniki badań laboratoryjnych po raz kolejny potwierdzają to, co już wiemy. Miód z Pasieki w Sercu Opola jak każdy miód miejski jest miodem wielokwiatowym, natomiast swój wyjątkowy smak zawdzięcza bogactwu pyłków. Pszczoły krainki mają bogatą bazę pożytkową w naszym mieście” – mówi Iwona Kowalczuk, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Opolu.

Miejski znaczy zdrowy

Ule w mieście wciąż budzą spore zdziwienie. „Złoty nektar” produkowany przez pszczoły w otoczeniu zakładów produkcyjnych, budynków, wszechobecnych samochodów rodzi pytania o jakość miodu. „Pierwsze skojarzenia jakie mamy, gdy myślimy o miodzie miejskim to potencjalne ryzyko zanieczyszczenia np. spalinami czy smogiem. Na szczęście są to tylko stereotypy. Miód miejski jest zdrowy. W miastach nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, nie ma również monokultur. Ważne jest także to, że pszczoły nie pobierają nektaru ani pyłku z kwiatów skażonych. Pszczoły to prawdziwe kosmopolitki i w miastach czują się doskonale” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Miód z Pasieki w Sercu Opola przebadano także pod kątem zanieczyszczeń. Wartość normatywna według Rozporządzenia Ministra Rozwoju Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 października 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej miodu wynosi nie więcej niż 0,1%. Miód opolski uzyskał wynik 0,03%, co pokazuje, że jest praktycznie wolny od zanieczyszczeń.

Od pralki do ula

Pasieka miejska z recyklingu jest elementem projektu edukacyjnego od „Pralki do ula” realizowanego wspólnie przez Miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, Elektryczne Śmieci oraz organizację ERP Polska. „Głównym celem projektu jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna. Pokazujemy mieszkańcom Opola praktyczny wymiar recyklingu elektrośmieci, zachęcamy do selektywnej zbiórki, prowadzimy warsztaty edukacyjne i kampanie informacyjne  m.in. o roli pszczół i dzikich zapylaczy, urban mining, upcyklingu, tajemnicach elektroodpadów. Cieszy mnie to, że nasze działania, na wskroś praktyczne, przekładają się na proekologiczne postawy opolan” – dodaje Iwona Kowalczuk. Dzięki pasiece na dachu Centrum Usług Publicznych, Opole znajduje  się na szlaku pasiek z recyklingu. Leżą już na nim m.in. Świdnik, Krosno, Wałbrzych, Iłża, Poznań, Katowice czy Kielce.

 

Skip to content