Program Urbact III – Projekt Zasobne Miasta

Zasobne Miasto to miasto, w którym odpady nie są już traktowane jako odpady, ale jako surowiec, jest miastem skoncentrowanym na działaniu i przedsiębiorczości. To także miasto o niskiej emisji CO2 i silnej, ożywionej lokalnej gospodarce. Odpady nie opuszczają już miasta i nie trafiają do spalarni i na składowiska odpadów, ale tworzą ekonomiczną wartość dodaną i miejsca pracy w mieście.

Jak będziemy postępować z odpadami w przyszłości? Jakie podmioty znajdują się w obecnym i przyszłym ekosystemie obiegu odpadów? Jak w innowacyjny sposób zorganizować zbiórkę i przetwarzanie odpadów?

Te i wiele innych pytań są kluczowe dla nowego europejskiego projektu, w którym bierze udział Opole. Zasobne miasta – przestrzeń do wspólnego tworzenia i działania!

MIASTA UCZESTNICZĄCE W PROJEKCIE
Den Den Haag (NL), Mechelen (BE),
Patras (EL), Caceres (ES)
Ciudad Real (ES), Zagrzeb (HR)
Oslo (NO), Urząd Miasta Opola (PL)
Vila Nova de Famalicao (PT)
Bucharest 3rd District (RO)

Razem postaramy się odkryć, jakie są szansę na przyszłość gospodarki o obiegu zamkniętym w Opolu. Chcemy skupić się w szczególności na miejscach i ekosystemach miejskich, w których współtworzenie i działanie w obiegu zamkniętym może mieć znaczenie. W ramach projektu planujemy utworzyć REUŻYTKOWNIĘ – miejsce gdzie będzie można wymienić rzeczy, a odpady przekształcane będą w pełnowartościowe przedmioty.

Zasobne miasta są częścią URBACT, europejskiego programu wymiany wiedzy, który jest finansowany przez Komisję Europejską i koncentruje się na zrównoważonym zintegrowanym rozwoju obszarów miejskich.

 

CO ZYSKUJEMY?

– Będziemy częścią europejskiej sieci miast. Pojawimy się na specjalnej europejskiej stronie internetowej, która zostanie utworzona dla tego projektu.

– Weźmiemy udział w tworzeniu nowej strategii dotyczącej polityki dotyczącej odpadów w Opolu. W przyszłości Opole skupi się bardziej na gospodarce o obiegu zamkniętym, a teraz jest szansa, aby nadać temu kierunek.

– Zastanowimy się, gdzie można wykorzystać przyszłe finansowanie z UE. W fazie 2 (od połowy 2020r. do końca 2022r.) będziemy mieć niewielki budżet na działanie pilotażowe i rozwinięcie działalności REUŻYTKOWNI. W przyszłości, dzięki udziałowi w tym projekcie, otworzą się przed nami możliwości zwiększania skali przedsięwzięć i opracowywania wykonalnych modeli biznesowych w zakresie gospodarki odpadami.

Jeśli chciałbyś się podzielić z nami swoimi pomysłami/sugestiami na temat idei stworzenia REUŻYTKOWNI i gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym zapraszamy do kontaktu na: reuzytkownia@um.opole.pl

Skip to content