Eko Zaduszki

 

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki to  wyjątkowy czas,  poświęcony bliskim, których już z nami nie ma.

To dzień refleksji i wspomnień, a także zadumy nad upływającym czasem.

Jest to też doskonały moment do zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może zrobić, aby  to piękne święto przeżyć tak, żeby jego skutki były jak najmniej odczuwalne i szkodliwe dla środowiska. Warto pomyśleć, że to, co przyniesiemy na groby naszych bliskich w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki , wygląda pięknie tylko w te dni. Później stanie się odpadem, który trafi do śmietnika i który jest trudny do poddania recyklingowi.

Największym problemem jest plastik, z którego produkowane są znicze oraz kwiaty i wszelkiego rodzaju kompozycje.

Według Portalu Komunalnego Polacy kupują rocznie około 300 mln zniczy. Większość z nich jest niestety wykonana z plastiku, który po świętach tworzy olbrzymie hałdy śmieci.

Znicze wykonane ze szkła też niestety nie są dużo korzystniejsze dla środowiska naturalnego, ponieważ szkło zniczy nie nadaje się do recyklingu, jest zanieczyszczone parafiną i może rozkładać się nawet 4000 lat. Znicze te mają  jednak tę wielką zaletę, że można wymieniać w nich wkłady i używać wielokrotnie.

Większe zagrożenie dla naszej planety, niż same znicze, stanowi zawartość ich wkładów, które są zrobione z parafiny (odpadu ropy naftowej), stearyny i oleju palmowego. Wszystkie te produkty są wielkim zagrożeniem dla flory i fauny. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że parafina podczas spalania uwalnia duże ilości lotnych związków organicznych, które mają toksyczne działanie na zdrowie człowieka.

Biorąc pod uwagę te wszystkie fakty, warto postarać się wyrazić pamięć i szacunek dla naszych bliskich, którzy już odeszli, w sposób bardziej przyjazny dla naszej planety, zgodnie z ideą „less weste” – czyli mniej marnowania albo „zero weste”- czyli bez marnowania.

Doskonałym pomysłem są punkty wymiany zniczy, tzw. „zniczodzielnie”, które pojawiły się na cmentarzach w wielu miastach Polski. Są to miejsca, z których można zabrać i ponownie wykorzystać znicze, wkłady oraz kwiaty, jak również zostawić produkty, których już nie potrzebujemy, a które inni  mogą ponownie wykorzystać. W Opolu na cmentarzu na Półwsi również funkcjonuje taki punkt wymiany zniczy. Zapraszamy wszystkich do korzystanie z niego.

zdjęcie źródło : Zakład Komunalny w Opolu

Kupując znicze starajmy się , aby były wykonane ze szkła. Po umyciu i wymianie wkładów wyglądają  jak nowe.

Przy zakupie wkładów warto zwrócić uwagę na to, z czego są zrobione. Najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są wkłady sojowe lub z naturalnego wosku pszczelego. Wkłady stearynowe też emitują o wiele mniej szkodliwych substancji, niż wkłady parafinowe.

Podczas zakupu zniczy warto kierować się zasadą : im mniej, tym lepiej.

Zapalony znicz to symbol oznaczający pamięć i nie ma znaczenia, jaką ilość zniczy zapalimy, ponieważ od ich ilości ważniejsza jest chwila modlitwy, wspomnienie i refleksja.

Doskonałym pomysłem na podkreślenie  pamięci o naszych bliskich  zmarłych jest zrobienie własnoręcznie zniczy z materiałów, które posiadamy w domu. Można do tego celu wykorzystać np. szklane słoiki, wstążki czy skrawki tkanin  i w ten sposób nadać tym rzeczom drugie życie.

Poza zniczami, nieodzownymi elementami, które towarzyszą przy dekoracji grobów, są  plastikowe kwiaty i wiązanki. Warto zwrócić uwagę, że piękne stroiki można wykonać samodzielnie w domu, wykorzystując np. naturalne zimozielone gałązki, suszone kwiaty, szyszki, mech , itp. Będą stanowiły piękne świadectwo naszej pamięci o bliskich, którzy odeszli. Poza tym ich największą zaletą jest fakt, iż są ekologiczne i biodegradowalne.

Jeśli jednak nie znajdziemy czasu na samodzielne wykonanie stroika, to postarajmy się zakupić żywe kwiaty, zamiast sztucznych, które będą latami zalegać na hałdach śmieci i zanieczyszczać planetę.

Postarajmy się uczcić ten piękny dzień, w którym tak wiele czasu poświęcamy pamięci naszych bliskich, którzy odeszli, w sposób jak najmniej zagrażający środowisku naturalnemu.

Pamiętajmy o naszych zmarłych, ale również starajmy się zadbać o ochronę naszej planety i poprawę jakości życia dla tych, którzy na niej pozostali.

Materiał przygotowała Violetta Szwajkowska

Skip to content