Co mogę zrobić sam?

Świadome, przemyślane i zaplanowane zakupy oraz dokonywanie właściwych wyborów zdecydowanie pomaga zmniejszyć produkcję odpadów w gospodarstwie domowym. Wbrew pozorom każdy z nas ma ogromny wpływ na to jaka ilość odpadów trafi do pojemników, a także ile wody, energii oraz zasobów naturalnych zostanie wykorzystanych do produkcji nowych przedmiotów, rzeczy, ubrań itp.

Poniżej podajemy kilka sposobów, które mają ogromny wpływ na zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, a tym samym poprawę stanu środowiska:

  • Unikanie używania produktów jednorazowych, np. ręczników papierowych, maszynek do golenia, folii śniadaniowej i aluminiowej, papierowych i plastikowych talerzy i sztućców, dezodorantów i kosmetyków w aerozolach. W zamian za to używanie produktów wielokrotnego użytku (np. zamiast woreczków śniadaniowych – plastikowy pojemnik, zamiast reklamówek – torba płócienna, zamiast baterii – akumulatorki wielokrotnego ładowania, przybory do pisania z wymiennymi wkładami).

  • Kupowanie produktów w koncentratach i wielokrotne używanie (uzupełnianie) tego samo opakowania/pojemnika.

  • Kupowanie produktów w dużych opakowaniach oraz unikanie kupowania produktów w zbędnych opakowaniach – zaoszczędzisz i zredukujesz ilość odpadów.

  • Kupowanie produktów w opakowaniach zwrotnych – woda mineralna w szklanych butelkach jest zdecydowanie smaczniejsza, a szkło opakowaniowe jest surowcem łatwym do przetworzenia.

  • Zmniejszenie ilości wyrzucanej odzieży. Niepotrzebne ubrania można oddać potrzebującym, wystawić na aukcjach z używaną odzieżą, wrzucić do pojemnika na zbiórkę charytatywną. Tak samo można postąpić z niepotrzebnymi meblami, książkami, płytami, grami i zabawkami. Jest wiele osób potrzebujących, które chętnie przyjmą nieprzydatne Tobie przedmioty.

  • Zużyty sprzęt AGD i RTV lepiej oddać do serwisu lub sklepu, gdzie części zostaną wykorzystane lub odpowiednio unieszkodliwione. Watro również przed wyrzuceniem spróbować naprawić zepsute urządzenie. Wielokrotnie zdarza się, że urządzenie, można naprawić. W ten sposób zaoszczędzasz pieniądze i zmniejszasz ilość elektroodpadów.

  • Kupowanie używanych podręczników i książek i przekazywanie ich do dalszego wykorzystania przez oddanie do Punktu Wymiany Książek lub ich sprzedaż. Kupując używane książki pomagamy ratować drzewa, których liczba w ostatnich latach uległa drastycznemu zmniejszeniu. Czy wiesz, że z 1 tony przetworzonej makulatury możesz wyprodukować ok 900 kg dobrej jakości papieru z odzysku, a tym samym ocalić 17 drzew?

  • Kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach – dzięki temu wytwarzamy własny nawóz ograniczając sztuczną chemizację gleby, a tym zapobiegamy zużyciu torfu, którego powierzchnia stanowi 4,1% powierzchni naszego kraju . Generalnie szybkość przyrostu torfu wynosi nieco ponad 0,5 mm rocznie, a w wyjątkowo w sprzyjających warunkach może przekraczać 1 mm.

A co z odpadami, które już powstały? Oczywiście właściwa segregacja, ale niektóre odpady można wykorzystać w sposób praktyczny. Nie wiesz jak? Wszystko zależy od pomysłu i kreatywności. Oto kilka przykładów:

  • Szukasz pomysłu na meble ogrodowe lub kompostownik??? Nic prostszego. Wykorzystaj palety. Z palet można wykonać niezliczoną liczbę rzeczy np. meble ogrodowe, kompostowniki, półki, kwietniki, a nawet domki ogrodowe dla dzieci. Wystarczy ciekawy pomysł i trochę umiejętności.

  • Paczki i przesyłki zamiast owijać w nowy papier, możesz zapakować w pudełka np. po butach i owinąć w stare mapy. Paczka będzie i ekologiczna i oryginalna.

  • Ozdoby choinkowe możesz wykonać ze starych płyt CD. Płyty będą pięknie się prezentować w blasku światełek i tym samym nie wylądują w pojemniku.

  • Stare meble coraz częściej wracają do łask. Po odnowieniu i odrestaurowaniu dostają nowy niepowtarzalny wygląd, a tym samym nowe życie.

  • Żywe choinki kupowane w donicach po świętach możesz wkopać w ogrodzie. Przez cały rok będą pięknie prezentować się i ozdabiać nasz ogródek, a w kolejne święta możesz ponownie wykorzystać drzewko.    

  • Stare zasłony możesz przerobić na nowe poszewki na poduszki, a z firanek uszyć woreczki na warzywa.

Powyższe przykłady to tylko kilka wskazówek, które można wprowadzić w życie i tak naprawdę wszystko zależy od naszej kreatywności oraz zmiany sposobu myślenia.

Macie swoje własne pomysły na praktyczne wykorzystanie odpadów? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami przesyłając je na adres: rgo@um.opole.pl lub zasobnemiasta@um.opole.pl a wspólnie będziemy budować stronę poświęconą Gospodarce o obiegu zamkniętym. 

Skip to content