Jak zostać królową ula?

Królowa jest tylko jedna. Ale jak nią zostać? Przez żołądek do bycia Królową!  Cały sekret tkwi w diecie. Przez pierwsze trzy dni każda larwa karmiona jest mleczkiem pszczelim, a następnie już czwartego dnia pszczoła robotnica przechodzi na pyłek kwiatowy. W przypadku matki pszczelej jest inaczej –  ona nadal karmiona jest wyłącznie mleczkiem pszczelim. Dzięki temu jest znacząco większa od pozostałych pszczół, choć słowo znacząco może być mylące😊

Co łączy pszczoły i słonia?

Wiecie co łączy słonia i pszczoły? Możecie się zdziwić, ale oba zwierzęta mają trąbę.

U pszczół jej główna rola polega na zbieraniu nektaru. Trąbka ma kształt rurki, w której znajduje się języczek.  Biorąc pod uwagę wielkość pszczół, trąbka osiąga pokaźną długość – u naszych rodowitych pszczół od 6 do 6,5 milimetrów, a u pszczół kaukaskich nawet 7-7,5 milimetrów. Słonie mają trąbę większą aż 2571 razy! Trąba słonia mierzy najczęściej około 2 metrów i służy do wyczuwania temperatury, wielkości i rozpoznawania kształtów.

Dlaczego pszczoły żądlą?

Pszczoły nie żądlą… warto o tym pamiętać! Do użądlenia dochodzi wyłącznie wtedy, gdy pszczoła poczuje się zaatakowana. Żądło, w które zaopatrzone są jedynie  pszczele samice, połączone jest z gruczołem wytwarzającym jad, dlatego użądlenie jest bolesne.

Dla pszczoły, użądlenie kończy się śmiercią, a to ze względu na jego budowę:  posiada  haczyki, które uniemożliwiają jego wyjęcia ze skóry ofiary.

Pamiętaj, że pszczoły zainteresowane są zbieraniem pyłku i nektaru, a żądła używają w ostateczności.

#beeinopole #ulzrecyklingu #pasiekawsercuopola

Skip to content