URBACT – spotkania Lokalnych Grup Urbact (LGU)

Grupy lokalne URBACT (ULG) są podstawowym elementem składowym programu URBACT. Każdy partner URBACT jest zobowiązany do powołania Grupy Lokalnej skupiającej kluczowych lokalnych interesariuszy w celu współtworzenia strategii miejskich i planów działania.

Ważnym elementem projektu URBACT III – „Zasobne Miasta” są spotkania uczestników projektu bezpośrednie i online.
Służą one przede wszystkim:
♦ omówieniu założeń programowych,
♦ wymianie doświadczeń ekspertów zewnętrznych miast partnerskich projektu,
♦ omawianiu dotychczasowych osiągnięć z realizacji projektu,
♦ wymianie doświadczeń i metod kształcenia,
♦ proponowaniu rozwiązań i metodyki działania.

Spotkania pozwalają prowadzić bezpośrednie konsultacje z liderami projektu, poszerzać wiedzę na temat zasad jego funkcjonowania i rozliczania, a także zawierać nowe i cenne znajomości. Spotkania są również okazją do intensywnej wymiany wiedzy i doświadczeń oraz pogłębienia zaangażowania partnerów projektu.

Grupa lokalna, po co?
Zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju miejskiego promowane przez URBACT opiera się na udziale kluczowych lokalnych interesariuszy w kształtowaniu i realizacji polityki. Rozwijanie partnerstw obejmujących władze lokalne (w tym różne wydziały administracji lokalnej), beneficjentów / użytkowników, organizacje pozarządowe, agencje publiczne, sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie (obywateli i mieszkańców) okazało się kluczowym elementem projektowania i wdrażania skutecznych procedur miejskiej.

Każdy partner miejski w sieci URBACT jest zobowiązany do ustanowienia Lokalnej Grupy URBACT (LGU), która skupia wszystkich odpowiednich interesariuszy, którzy mają udział w wyzwaniu politycznym, przed którym stoi miasto (np. bezrobocie młodzieży, regeneracja ubogich dzielnic, efektywność energetyczna w zabudowie domowej itp.).

Głównym celem LGU jest przedstawienie różnych interesów na stawkach i różnych perspektyw w celu ujęcia problemów i uzgodnienia priorytetów politycznych oraz zaprojektowania konkretnych rozwiązań, aby rozwiązać te problemy w najbardziej efektywny sposób. W ramach sieci URBACT oczekuje się, że LGU partnerów będą współtworzyć strategie miejskie, osadzając wiedzę, doświadczenie i wnioski wyciągnięte z wymiany odbywającej się podczas międzynarodowych seminariów sieci.

W konsekwencji nie mogą to być ramy oparte na zasadzie „jednego rozmiaru dla wszystkich”. W zależności od kwestii, którą chcą się zająć, w kontekście lokalnego kontekstu i wcześniejszych doświadczeń, każda LGU będzie opierać się na innej kombinacji lokalnych interesariuszy (np. Członkowie innych departamentów, wybrani przedstawiciele, różne szczeble rządu, beneficjenci, organizacje pozarządowe, sektory prywatne, itp.). Łącząc partnerów w celu współpracy nad konkretną kwestią i dzielenia się doświadczeniami na poziomie ponadnarodowym, LGU ma na celu zwiększenie wpływu działań sieciowych na lokalne polityki i praktyki. Ostatecznie prowadzi to do rygorystycznych i innowacyjnych wyników i przyczynia się do wzmocnienia zdolności lokalnych interesariuszy do opracowywania skutecznych polityk.


Spotkanie 24.09.2019r.


Spotkanie 14.01.2020r.


Spotkanie 25.01.2021r.


Spotkanie 11.05.2021r.


Spotkanie 05.08.2021r.


Spotkanie 20.12.2021r.


Spotkanie 22.02.2022r.


Spotkanie 23.05.2022r.


Spotkanie 30.05.2022r.


Spotkanie 06.06.2022r.


Spotkanie 30.06.2022r.


Spotkanie 25.07.2022r.

Skip to content