Woda deszczowa

Planeta Ziemia nazywana jest Niebieską Planetą, ponieważ około 71% jej powierzchni pokryte jest wodą, która jest symbolem życia. Niestety woda, z której możemy korzystać, stanowi tylko 1%  tych zasobów. Polska znajduje się w grupie państw, którym zagraża deficyt wody.

Dlatego warto pomyśleć o zbieraniu i wykorzystywaniu deszczówki, dzięki czemu zawrócimy ją do obiegu w przyrodzie i zaoszczędzimy wodę zdatną do picia.

W gospodarstwie domowym wodę deszczową można wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich jest wykorzystanie jej do podlewania roślin, nawadniania całego ogrodu oraz zasilania przydomowego oczka wodnego. Woda deszczowa nie zawiera chloru, za to jest bogata w azot i minerały. Ze względu na to, że ma niski poziom wapnia i jest lekko kwaśna, nie pozostawia białego osadu na liściach. Potocznie mówi się, że jest wodą miękką.

Najprostszym sposobem na pozyskanie deszczówki jest zbieranie jej prosto z rynny do specjalnych pojemników, których coraz większy wybór jest dostępny na rynku.

Pojemniki można podzielić na dwa rodzaje:

– zbiorniki naziemne (pojemność do 1 000 litrów)

– zbiorniki podziemne (pojemność do 10 m3 ).

Przy odrobinie fantazji deszczówkę możemy zbierać nawet na balkonie w bloku i wykorzystać ją do podlania kwiatów doniczkowych. Na pewno nam się odwdzięczą  pięknym wyglądem.

Poza  podlewaniem ogrodu, wodę deszczową możemy wykorzystać do umycia samochodu, bramy wjazdowej, kostki brukowej, ścieżek w ogrodzie oraz sprzętu ogrodniczego i doniczek.

Również idealnie nadaje się ona do spłukiwania toalet i umywalek. Taki obieg deszczówki coraz częściej wykorzystywany jest w hotelach, galeriach handlowych i zakładach przemysłowych.

Oszczędzanie wody deszczowej jest zgodne z zasadą „Zero Waste”, polegającej na ograniczeniu zużycia surowca naturalnego, poprzez jego ponowne zagospodarowanie. Zamiast odprowadzać całą wodę deszczową do kanalizacji, możemy ją wykorzystać w gospodarstwie domowym, kierując do kanalizacji jej nadmiar. Ze względu na zmiany klimatu coraz częściej zdarzają się gwałtowne ulewy, które powodują lokalne podtopienia, dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, żeby nie betonować każdej wolnej przestrzeni, tylko zadbać o retencję wody i pozwolić jej spływać do gruntu.

Zbierając deszczówkę zmniejszymy zużycie wody pitnej w domu i odciążymy domowe finanse. Ponadto przyczynimy się do ograniczenia eksploatacji naturalnych źródeł wody, co ma ogromne znaczenie dla naszej planety i jej mieszkańców.

A Ty jakie masz sposoby na wykorzystanie wody deszczowej?

Napisz do nas na adres: reuzytkownia@um.opole.pl . Ciekawe sposoby opublikujemy, może ktoś je wykorzysta i da dobry przykład swoim znajomym lub sąsiadom.

Materiał przygotowała: Violetta Szwajkowska

Skip to content